Polish Ministry

Diversity and Unity

Our purpose is to bring Polish people closer together to the community of SMI. Through the weekly mass in Polish, we grow and connect spiritually. We help our children to grow up in the same traditions as we have. The Mass in Polish is celebrated in St. Mary Immaculate's Cana Hall at 9:00 am every Sunday.

 

Nasza polska wspolnota dziala przy parafii Niepokalanego Poczecia  Najswietszej Marii Panny w Plainfield, IL i jest prowadzona duchowo przez proboszcza Davida Medow oraz ks. Andrzeja Sudola.

Celem naszej wspolnoty jest rozwoj w wierze katolickiej, kultywowanie naszych polskich tradycji oraz budowa jednosci i wzajemnego wsparcia wsrod naszych wiernych.


"Centralny element dziela Chrystusa stanowi jednosc Kosciola. Pochodzi ona z jednosci trynitarnej i dlatego nalezy do najglebszej istoty mistycznej komuni i wiernych.  Chrystus jest zasada i zrodlem i spojnosci i wzrostu w Duchu".
                                                                 -Jan Pawel II
                                                                  ("Wierze...")

 

St. Nicholas/Św Mikołaja

 

                              


W tym roku 2015 Mikołajki przypadly  na 6 grudnia (niedziela)

 Mikołajki

 to Dzień pierwotnie upamiętniający św. biskupa Mikołaja z Miry, znanego również jako Mikołaja Cudotwórcę, który m.in. uratował trzech tonących żeglarzy, ocalił trzech niesłusznie uwięzionych oficerów, a nawet zapewnił posag trzem ubogim pannom, umożliwiając im szczęśliwe zamążpójście. Z czasem jednak wspomnienie Mikołaja z Miry zachowało się tego dnia tylko w kościele, a dziś powszechnie łączy się dzień 6 grudnia z postacią Świętego Mikołaja – starszego pana z białą brodą, który upodobał sobie przemieszczenie się na saniach ciągniętych przez renifery. Dla najmłodszych to zwykle swoisty wstęp do okresu bożonarodzeniowego – otrzymują drobne upominki, często od samego Mikołaja (za którego zwykle przebiera się ojciec lub wujek). Często prezenty znajdywane są rano pod poduszką, w butach lub w dużej skarpecie. Dawna legenda głosiła, że jeśli Mikołaj dostrzeże brudne buty w sieni, zostawi domownikom tylko zgniłego ziemniaka. Choć mikołajki obchodzone były już w XVIII wieku, sama nazwa pojawiła się dopiero w czasach PRL-u. Na przestrzeni stuleci ewoluował również strój Mikołaja. Najpierw przedstawiany był on oczywiście w szatach biskupa. 
Dzis zawitał prawdziwy św. Mikołaj  w naszej parafi . Dziekujemy wszystkim dzieciom za przybycie. Mamy nadzieje ze wszyscy są zadowoleni z prezentów.

Sczesc Boże!

 

 

 

 

Click here for the full

Parish Calendar

 

Overview

Employment Ministry

Spiritual Life

Christian Serv. & Pastoral Care

Diversity and Unity

Fellowship

Liturgy & Worship

Peace & Social Justice

Parish Admin/Mgmt

Catholic-Chartered Organizations

Other Organizations

 

Online Giving

Online Giving

Secure and Convenient Donate now!